geri

ESKİŞEHİR YER ALTI GEÇİŞ PROJESİ SON AŞAMADA

ESKİŞEHİR YER ALTI GEÇİŞ PROJESİ SON AŞAMADA 12.04.2014

Hasanbey Lojistik Köyü açılış töreni ve Ankara-İstanbul YHT Projesi testleri kapsamında YHT ile Eskişehir Gara gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında test sürüşlerinin devam ettiğini hatırlatarak, "Artık, Yüksek hızlı trene binildiğinde Eskişehir'den Pendik'e kadar ulaşılabiliyor. Herhangi bir sıkıntı söz konusu değil" dedi.

Elvan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile yaptığı açıklamada, YHT hattının 2,2 kilometrelik kısmının kent merkezinde yer altından geçişinin sağlandığına dikkat çekti. Elvan, "YHT'lerimiz, aç-kapa yöntemiyle açılan bu tünelden geçiş işlemlerine başladılar. Bunun, Eskişehir'i rahatlattığını düşünüyorum" dedi.

Eskişehir'in demiryolu sektöründe ayrı bir önemi olduğunu belirten Elvan, kentin yüz yılı aşkın süredir "demiryolu kimliği" taşıdığını, 2009'da yüksek hızlı tren hattının, 2013'te Eskişehir - Konya yüksek hızlı tren hattının açıldığına vurgu yaptı. Eskişehir-İstanbul YHT hattında 180-200 kilometre hızla test sürüş çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Elvan, "275 kilometreye kadar ulaşmamız gerekiyor" diye konuştu.